PODÁNÍ RUKY
Nyní se podíváme blíže na tolik diskutované téma podávání rukou. Je třeba si uvědomit, že když někomu podáváte ruku, je to jedna z mála příležitostí dotknout se druhého člověka. Mnohdy cizího. A přestože si ruku podáváte častokrát již na začátku rozhovoru, tak víte, že podání ruky není jen vaší vizitkou, ale i vaším podpisem, který zanecháváte. Často jsme slyšeli od svých rodičů, že ruku máme tisknout pevně a mužně. Jako by to byl ukazatel vaší síly a postavení. Není tomu tak ve všech případech, ale VELMI ČASTO ANO. Pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji.
Znovu důrazně upozorňuju, že nesmíte posuzovat pouze jedno gesto izolovaně. Vše zapadá do širšího kontextu. Mluví celé tělo a každý jsme nezaměnitelný originál. I když zde, paradoxně, uvádím jednotlivé příklady samostatně a s určitým důrazem, je to proto, aby vše bylo jasné a srozumitelné i v souvislostech. Téměř vše je otázkou cviku, i úspěch.
1) Přizpůsobené podání ruky
Při tomto podání ruky, i když se jakoby podřizujete tomu druhému, nejste v žádném případě v submisivní pozici. Cílem je vytvořit pouto, tak jak jsem to popsal v předchozím článku. Tím, že podání ruky přizpůsobíte v síle stisku, v rychlosti, v pohybu nahoru a dolů, a také výdrži, tak tím dáváte jednoznačný signál.
„Jsem stejný/á jako ty. Nejsem nepřítel.“
Když vám někdo podává ruku, tak setinu vteřiny vyčkejte. Posuďte sílu stisku a nechte se vést v rychlosti i výdrži. Ruku pusťte ve stejné chvíli jako partner. Udržujte oční kontakt. V žádném případě se nedívejte na ruce. Chce to opravdu mnoho cviku, než se v této metodě stanete experty.
Existují ovšem dva druhy podání ruky, které v žádném případě nenapodobujte!
A) Gorilí stisk
Přesně ten typ stisku, při němž máte pocit, že vám partner asi rozdrtí ruku. Napodobení by zřejmě znamenalo zlámané prsty. Znáte-li někoho takového ve svém okolí, pak je lepší takovému člověku přestat podávat ruku a zdravit ho pouze verbálně. Ruce můžete nechat klidně v kapsách. Prostě ruce nezapojujete i když vám ta osoba nabízí pravici. Možná si něco uvědomí.
B) Leklá ryba
Znáte to, když si s někým podáte ruku a najednou máte pocit, že jste dostali do ruky hodně přezrálý banán? Takový člověk asi nedává najevo své sympatie, že? Někteří si dokonce myslí, že působí zábavně, když takto podají ruku. Tak tomu ale v žádném případě není. Je dobré se vyvarovat takovému podaní ruky a nenapodobovat ho. Přesto u zhruba 90% lidí je přizpůsobené podání ruky snadné a také možné.
2) Podání ruky, které vám „odpoví na otázku“
Schopní jedinci mohou použít toto podání ruky. Samozřejmě jen tehdy, pokud to okolnosti dovolují. Partner si nesmí všimnout, že s jeho rukou, jakkoliv manipulujete. Tím byste přerušili pouto.
Jak na to?
Vnitřně položte partnerovi otázku. Například: Dokáže mě něco naučit? Je schopný přijmout mé názory? Je to silná osobnost?
Podejte ruku nepatrně nakloněnou doprava. Vaše ruka tak směřuje dlaní mírně vzhůru. Druhý člověk vloží svou ruku dlaní nepatrně natočenou dolů, doleva. Po chvíli začnete pomalu přetáčet svou dlaň doleva. Tak aby se vaše dlaň naklonila téměř neznatelně dolů. Vše musí proběhnout přirozeně a nepostřehnutelně. Podle reakce partnera a jeho odporu, který podvědomě vložil do ruky, můžete vytušit odpověď.
A) Žádný odpor
Klade-li ruka partnera nepatrný nebo dokonce žádný odpor, znamená to, že vám důvěřuje a cítí se s vámi dobře. Takový člověk je ochoten vám naslouchat nebo se od vás něco naučit.
B) Odpor
Může jít o silnou osobnost, která momentálně není nakloněna vašim názorům. To vám dává možnost jít přímo k jádru věci a mluvit narovinu. Zároveň získáváte čas si ho naklonit, například podle technik z předchozího článku.
3) Dominantní podání ruky
Může se stát, že vám někdo podá ruku natočenou dolů dlaní, a tím vás nutí, abyste svou ruku podali dlaní vzhůru, tj. submisivním způsobem. Rozhodněte se, jestli chcete podat ruku tímto způsobem. Pokud na tuto „hru“ přistoupíte, je několik způsobů, jak se s tím vypořádat.
A) Udělejte malý krok vpřed a ruku partnera si mírně přitáhněte. Tím zaujmete rovnocenné pozice.
B) V průběhu podání rukou se můžete pokusit ruku přetočit. Někdy to ovšem vede v souboj síly a vůle.
C) Položte svou levou ruku na již spojené ruce. Tím dáváte najevo svou dominanci. Zároveň riskujete, že nakonec i partner použije svou levou ruku a položí ji na spojené ruce i vaši levou.
4) Nepodařené podání ruky
Často jde jen rozpačitost spojenou s nesmělostí. Většinou se tak nejedná o negativní signál. I tak jde o nepříjemnou situaci, kterou lze snadno napravit. Svou levou rukou uchopte pravé zápěstí partnera. Udržujte stále zrakový kontakt a na ruce se nedívejte. Mezitím svou pravicí přejděte do řádného podání ruky, v němž chvíli setrváte. Pokud nepřerušíte zrakový kontakt a budete postupovat jemně, jistě to zvládnete. Tím zachráníte situaci pro vás i pro partnera, zejména ve společnosti.
PAMATUJ:
MÁŠ-LI MOŽNOST PODAT SI S JINÝM ČLOVĚKEM RUKU, JDE O VÝZNAMNOU PŘÍLEŽITOST KE KOMUNIKACI.
Zdroj: Photo by Sebastian Herrmann on Unsplash
[gs-fb-comments]