Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tradiční a jedinečné frgály

Nejen ten, kdo někdy navštívil oblast Valašska, ví, jak výtečné, jedinečné a nezaměnitelné jsou pravé valašské frgály, neboli kynuté koláče s tvarohem, mákem či povidly. Nedá se jim zkrátka odolat.

A právě v oblasti pečení a prodeje frgálů a dalšího kynutého pečiva začala podnikat paní Martina Grulichová. Pekárna Martina Fryšták má provozovnu ve Fryštáku, který se ještě nachází na kraji Valašska a díky tomu tak pekárna může frgály vyrábět. Ty se totiž v roce 2013 staly produktem, který je chráněný zeměpisným označením.

Podnikání nebylo zprvu dá se říci ani plánované. Paní Grulichová totiž nejprve začala péct škvarkové tyčinky pro rodinu a známé a ty se díky doporučením pak dostaly do povědomí dalších lidí. A to se psal rok 2004.

A jak to celé začalo? Jak se paní Grulichová dostala k pečení frgálů? Vlastně čirou náhodou. Jejich příběh se datuje od doby, co pomáhali při pečení na svatbu. A pekly se i valašské frgály, na které rodina získala recept. Párkrát pak došlo k několika pokusům, úpravám a vylepšením, až se nakonec dopracovali k produktu, který byl podle představ.

Bývalou garáž se pak rozhodli přeměnit na pekárnu, zařídili si všechna potřebná povolení a podařilo se. Potřebné suroviny, jako jsou například povidla, nakupují ve velkém, využívají různých akčních slev.

A v čem jsou podle paní Grulichové frgály tak jedinečné? Kouzlo je prý v kynutém těstě a také v poctivých surovinách, které jsou použity ve vhodném poměru. Náplní je pak nejčastěji tvaroh, povidla, hrušky, borůvky, maliny, výjimečně i ořechy. A nejvíce na odbyt jdou prý hruškové frgály. Kromě valašských frgálů pečou také třeba svatební koláčky.

Pečou nejen pro lidi z obce, ale i z blízkého okolí. Své produkty také prodávají na místních trzích.

A plány do budoucna? Paní Grulichová by chtěla pekárnu předat někomu z rodiny, někomu kdo by pokračoval v tradici.

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now