Nejen ten, kdo někdy navštívil oblast Valašska, ví, jak výtečné, jedinečné a nezaměnitelné jsou pravé valašské frgály, neboli kynuté koláče s tvarohem, mákem či povidly. Nedá se jim zkrátka odolat.
A právě v oblasti pečení a prodeje frgálů a dalšího kynutého pečiva začala podnikat paní Martina Grulichová. Pekárna Martina Fryšták má provozovnu ve Fryštáku, který se ještě nachází na kraji Valašska a díky tomu tak pekárna může frgály vyrábět. Ty se totiž v roce 2013 staly produktem, který je chráněný zeměpisným označením.
Podnikání nebylo zprvu dá se říci ani plánované. Paní Grulichová totiž nejprve začala péct škvarkové tyčinky pro rodinu a známé a ty se díky doporučením pak dostaly do povědomí dalších lidí. A to se psal rok 2004.
A jak to celé začalo? Jak se paní Grulichová dostala k pečení frgálů? Vlastně čirou náhodou. Jejich příběh se datuje od doby, co pomáhali při pečení na svatbu. A pekly se i valašské frgály, na které rodina získala recept. Párkrát pak došlo k několika pokusům, úpravám a vylepšením, až se nakonec dopracovali k produktu, který byl podle představ.
Bývalou garáž se pak rozhodli přeměnit na pekárnu, zařídili si všechna potřebná povolení a podařilo se. Potřebné suroviny, jako jsou například povidla, nakupují ve velkém, využívají různých akčních slev.
A v čem jsou podle paní Grulichové frgály tak jedinečné? Kouzlo je prý v kynutém těstě a také v poctivých surovinách, které jsou použity ve vhodném poměru. Náplní je pak nejčastěji tvaroh, povidla, hrušky, borůvky, maliny, výjimečně i ořechy. A nejvíce na odbyt jdou prý hruškové frgály. Kromě valašských frgálů pečou také třeba svatební koláčky.
Pečou nejen pro lidi z obce, ale i z blízkého okolí. Své produkty také prodávají na místních trzích.
A plány do budoucna? Paní Grulichová by chtěla pekárnu předat někomu z rodiny, někomu kdo by pokračoval v tradici.