Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Majitel firmy Carboland Michal Smolka: Jen dopředu a nikdy se nezastavit.

Michale, mohl by ses našim čtenářům představit a prozradit v čem podnikáš?
Jmenuji se Michal Smolka a vlastním firmu jménem Carboland s.r.o. (v češtině Carbonový svět), která se zabývá výrobou sériových dílů z uhlíkových vláken, jenž dodává do různých průmyslových odvětví.

Michale, kolik je ti let? A jaké byly tvé začátky?
Je mi 32 let, ke carbonu jsem se dostal ve 20-ti letech, kdy jsem se dostal k laminátu, přes mého kamaráda, který pracoval s laminátovými díly. Když jsem k němu poprvé došel, říkám: „S čím to pracuješ.“. Kamarád odvětil: „To co vidíš na internetu laminátové nárazníky, kapoty apod., tak s tímhle materiálem pracuji.“ V tu chvíli mě to zaujalo. Zaujalo mě to na tolik, že jsem to musel vyzkoušet. Překvapilo mě, že to šlo až moc snadno. A když to šlo, tak jsem ten materiál zkoumal víc a víc. O měsíc později jsem byl na tom tak dobře, že jsem si sám vyráběl své laminátové formy pro moji výrobu. Pak došel další kamarád a ten mi říká: „Když ti jde tak dobře laminát, tak přejdi na carbon, je tam víc peněz.“. Tak jsem se začal o ten materiál zajímat víc a víc. Zjišťoval jsem k čemu slouží, jak vypadá, jak se s ním dělá apod.. První díl jsem si vyzkoušel štětcováním, kdy jsem měl laminátovou formu nasávače, to byl první díl z uhlíkových vláken, který jsem vyrobil. Výsledek byl kupodivu až moc dokonalý. Od toho dne, kdy jsem vytáhl díl z formy se věnuji a zaměřuji na carbonové výrobky. Časem jsem měl zakázek tolik, že jsem zanechal zaměstnání a věnoval se naplno věcem z uhlíkových vláken. Postupem času bylo více a více zakázek a já, abych se posunul potřeboval jsem větší prostory. Hledal jsem po internetu pronájem a během toho jsem si spočítal, že pokud si vezmu pronájem haly, tak potřebuji sériovou výrobu pro placení nájmů každý měsíc. Shodou okolností jsem chytl první sériovou výrobu z uhlíkových vláken. A tu jsem začal dělat ještě v mých malých prostůrkách. Během půl roku jsem dostal od firmy rámcovou smlouvu a měl jsem klid na duši, že si mohu vzít do nájmu halu. Moje hala měla 400m2 a byl jsem v ní rok, pak jsem zjistil, že těch 400m2 je málo a potřebuji větší. Tak se naskytla příležitost větší haly a vůbec jsem neváhal. V tu dobu, co jsem potřeboval ještě větší halu, jsem dostal zakázku pro hudební průmysl. Nabíral jsem lidi a carbon, který mě bavil od první chvíle mě začal bavit ještě víc a víc. Ale tím to nekončí, tím jak jsem byl zapálený do carbonu studoval jsem ho víc a víc. Studoval jsem jeho vlastnosti, jak s ním pracovat. A jak se vyvarovat veškerým problémům při výrobě. To, že jsem byl v práci od rána do večera, respektive do rána mi ani nedošlo. Díky tomu jsem zjistil, že mě práce tak baví, že nemám ponětí o čase.

Co na to říká tvá přítelkyně a rodina? Že trávíš tolik času v práci?
Přítelkyni nemám a rodiče mě podporují ve všech směrech a fandí mi.

Nebudu chodit kolem horké kaše, vrátíme se ke carbonu. Myslíš, že i naprostý laik má šanci v tomto oboru uspět? Jaké by měl mít vlastnosti?
Ano, musí být zručný, trpělivý a přemýšlet nad tím, co dělá. Musí být flexibilní, výroba uhlíkových dílů je náročná na čas, jelikož od první chvíle jsem zvolil tu nejnáročnější výrobní technologii v kompozitních dílech. A to je vakuová infuze tzn. vakuová infuze využívá podtlak pro distribuci pryskyřice v položených vrstvách výztuže. Vyznačuje se jako technologicky nejsložitější proces při výrobě kompozitních materiálů.

Jak dlouho ti trvalo naučit se tuto technologii a použít ji v praxi?
Nedá se to říci jak dlouho, já se učím pořád. Ale můžu za sebe říci, že technologii při jakémkoliv dílu mám zpracovanou tak dobře, že když z formy vytáhnu jakýkoliv díl. Tak Vy si budete myslet, že mám nalakovaný díl, že je tak pěkný, ale realita je taková, že mám technologii tak zvládlou, že tam žádný lak není.

Kolik aktuálně děláte zakázek touto technologií?
8 zakázek.

O kolik výrobků se měsíčně jedná?
O 240 výrobků každý měsíc.

Jsi na to sám nebo máš zaměstnance.
Mám zaměstnance.

Zaškoloval sis je sám nebo prošli nějakým kurzem?
Know How jsem jim předal své a v praxi si je zaškolil.

Jaké to bylo mít první zaměstnance. Co to přineslo?
Mně to přineslo usnadnění práce a administrativa nic, co bych nezvládl.

Byly dny, kdy ses chtěl na to vykašlat?
Když přišel nový produkt a už vymyslet formu pro výrobu byl problém. Říkal jsem si v duchu, pak i posléze nahlas, že se na to můžu vy….. Ale po cestě z práce jsem si v autě říkal i slovo nejde u mě neexistuje. Od doby, co dělám s carbonem, přemýšlím před spaním jak, který problém vyřešit a ráno, když vstanu jdu na firmu s řešením.

Jaké má Carboland silné stránky?
Moje firma má silné stránky ve výrobě, kdy si zakládá na kvalitě zpracovatelnosti a vzhledu. Vždyť v našem sloganu je elegance v každém vlákně.

Nedávno jsi mi posílal video, které prezentuje Carboland. Jak ses k tomuto nápadu dostal? Realizoval jsi ho sám?
Nikdy jsem neměl prezentaci mojí firmy, řekl jsem si, že bych chtěl vlastní video o tom, čím se vlastně zabýváme. Scénář je přesně podle toho, jak jsem to chtěl já.

Carboland corporation trailer #1

Chystáte něco dalšího?
První video sklidilo úspěch. Psalo mi hodně lidí, tak mě to potěšilo. Co bude dál se neříká.

Jak vypadá tvůj pracovní den?
Nejsem ten typ člověka, který sedí v kanceláři, naopak se angažuji ve výrobě.

Máš nějaký vzor? Jaký?
Rodiče.

Máš nějaké cíle, kterých chceš s firmou dosáhnout?
Ano, mám. Sledujte náš Instagram, FB, YT a dozvíte se víc.

Kdyby za tebou přišel mladý člověk, který chce začít podnikat, co bys mu poradil?
To je otázka na chvilkové zapřemýšlení. Kdyby za mnou došel kdokoliv na můj názor, tak bych mu řekl, ať dělá co ho baví a co ho naplňuje a jde si za svým a jde jen dopředu a nikdy se nezastaví. Když by tohle v životě našel, tak vyhrál a kdyby se mu stalo, že by toho chtěl nechat, tak ať si vzpomene na začátek, proč to začal dělat.

Petr Novák & AxiomThemes © 2025. All Rights Reserved.

© 2025 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now