Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak vydělávat na internetu – affiliate marketing

Jak vydělávat na internetu – affiliate marketing

V dnešní době má stále mnoho lidí spojeno vydělávání peněz pouze s offline světem. Je důležité ale věci vidět z širší perspektivy. Internet si budoval svoji pozici postupnými krůčky, až se stal neodmyslitelnou součástí životů nás všech. Na internetu komunikujeme se svými příbuznými, přáteli, kolegy, hrajeme hry, sbíráme informace všeho druhu, ale také vyděláváme peníze. Čím dál více lidí si uvědomuje sílu internetu nejen jako zdroje informací a zábavy, ale taky, a to zejména, jako pramen nepřeberného množství způsobů k dosažení slušného příjmu. Možností, jak vydělat na internetu, je spousta – od programování přes tvůrčí činnost až po provozování vlastního internetového obchodu. Protože se na internetu pohybuje čím dál více osob hladových po zisku, pro prosazení se je nezbytné být vidět, umět se prodat. Toto může zajistit kvalitní propagace neboli marketing Jedním z druhů marketingu, a také další příležitostí, jak vydělávat na internetu, je affiliate marketing, který v České republice není tak hojně využíván jako v zemích na západ od nás. Proto se na něj v tomto článku zaměříme a blíže si jej představíme.

Co to je affiliate marketing a jak funguje?

Affiliate v překladu z angličtiny znamená přidružený, což nám příliš o affiliate marketingu jako takovém nenapovídá. Česky bývá označován jako partnerský nebo také provizní. Jedná se o způsob propagace, kdy tzv. affiliate partner (osoba propagující) dělá reklamu určitému výrobku či službě, a to v různé podobě – formou sdílení na svém blogu, internetové prezentaci, sociální síti či zasíláním pomocí emailového newsletteru.

Cílem affiliate partnera je získat od inzerenta provizi. Jak toho dosáhne? Inzerent partnerovi, po registraci do jeho affiliate programu, přidělí identifikační číslo a vygeneruje jedinečný odkaz, který partner propaguje výše zmíněným způsobem a přes nějž se proklikávají potenciální zákazníci či klienti na webovou stránku inzerenta. Proklik se ve formě ID partnera zapisuje do tzv. cookies, pomocí kterých uchovávají internetové prohlížeče požadovaný údaj (ID) po předem stanovenou dobu. Účel takového způsobu propagace může být rozličný – registrace na určitém portálu, prodej konkrétního produktu či objednání služby. Poté, co osoba, která využila partnerský odkaz, uskutečnila požadovanou akci, se připíše na účet partnera provize, proto „provizní“ marketing.

Pro lepší pochopení si uvedeme jednoduchý příklad. Pepa se jednoho dne rozhodne, že změní svůj život a začne podnikat na internetu. Počne zkoumat různé alternativy a nejvíce ho zaujme affiliate marketing. Zjistí, o co se jedná a jak může tuto činnost provozovat. Zaregistruje se do affiliate programu společnosti Levné zájezdy s. r. o. Tato společnost má momentálně problém s prodejem zájezdů do Egypta, proto se rozhodne využít pro zlepšení svých prodejů právě affiliate marketing. Pro partnery nabízí provizi 2 % za každý prodaný zájezd do této destinace uskutečněný klientem, kterého partner přivedl. Pepa si vytvoří informační web o Egyptu, kde uvede základní informace o zemi, o počasí, sepíše několik článků a také tam umístí svůj partnerský odkaz. Přes Pepův odkaz se proklikne 100 lidí na stránky společnosti Levné zájezdy s. r. o. a 10 z nich si zakoupí zájezd v hodnotě 20 000 Kč. 2 % z 20 000 je 400 Kč, Pepa tedy vydělal na jednom prodaném zájezdu 400 Kč, celkem 4000 Kč za všech 10 prodejů. (jedná se jen o ilustrační příklad)

Jak s affiliate marketingem začít?

Na affiliate marketingu je krásné to, že s ním může začít každý. Nepotřebujete pro jeho provozování žádné speciální hardwarové ani softwarové vybavení. Stačí vám počítač a připojení k internetu. Pokud tímto „počátečním kapitálem“ disponujete, už vám nic nestojí v cestě stát se odborníkem na affiliate marketing a přivydělat si pěkné peníze.

Prvním krokem je zvolit si, co budete propagovat. Nabídku inzerentů si můžete prohlédnout například na tzv. affiliate sítích, v České republice mezi nejznámější patří AffilBox.cz, VIVnetworks.com či eHub.cz. Je ale také možné kontaktovat konkrétního inzerenta přes jeho webové stránky. V jedné z affiliate sítí se zaregistrujte a vyberte si nejvhodnější nabídku. Pokud chcete produkt či službu propagovat na své vlastní internetové stránce, bude třeba si zaregistrovat doménu a zakoupit webhosting, lze využít např. Wedos.cz, Forpsi.cz či Active24.cz. Web si můžete nechat naprogramovat nebo ho vytvořit svépomocí. Velmi intuitivní je tvorba webu pomocí redakčního systému WordPress. Poté už „jen“ musíte vytvořit kvalitní obsah a přivést na vaši stránku návštěvníky, které se vám podaří úspěšně přesměrovat na požadované místo a motivovat je k té správné akci. Každý affiliate program má svého affiliate manažera, na kterého se v případě dotazů můžete obrátit.

Závěrem

Affiliate marketing není jednoduchý a neexistuje žádný univerzální návod, který by vám zajistil úspěch. Klíčem je nápaditá realizace, kvalitní obsah a především produkt či služba, které vy sami věříte. Vaše znalosti a dovednosti musí být komplexní, je nezbytné sledovat aktuální trendy v marketingu, porozumět technice copywritingu a neustále se vzdělávat. Marketing obecně je mnohem složitější disciplínou, než se může na první pohled zdát. Pokud ale člověk pronikne pod povrch a ponoří se do jeho tajů, neodolá a úspěch se zaručeně dostaví.

Zdroj: Photo by Austin Distel on Unsplash

[gs-fb-comments]

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now