Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ferrero: Jeden z největších hráčů na poli cukrovinek

Ferrero SpA je jedním z největších výrobců čokolády a cukrovinek na světě. Firma byla založena těsně po druhé světové válce, konkrétně v roce 1946, ve městě Alba v italském piemontském regionu. Pro nás je však především zajímavá tím, že je rodinnou firmou, která již několikrát úspěšně ustála mezigenerační výměnu.

K začátku podnikání v oblasti cukrovinek vedl Pietra Ferrera nedostatek kakaa a z něho vyráběné čokolády, kterou jeho manželka potřebovala ve své cukrárně. Nedostatek kakaa panoval v době války v celé Itálii a nejen zde. Právě piemontský region je v Itálii vyhlášen pěstováním lískových oříšků, které se staly hlavní surovinou dnes nejznámějšího výrobku firmy Ferrero – Nutelly. Z maloměstské cukrárny se těsně po válce stala dnes již legendární továrna na cukrovinky.

Právě Nutella, která byla zpočátku zcela jiná, než jak ji známe dnes, si získala takovou oblibu, že se Pietro Ferrero s manželkou a následně i se synem rozhodli svou základnu cukrovinek značně rozšířit. V roce 1964 získala Nutella jméno i podobu, která je nám dnes známá, a za níž vděčíme synovi zakladatele, Michelu Ferrerovi. V roce 1969 se objevil druhý zásadní produkt – bonbony Tic Tac. V 70. letech se firma rozhodla připravit řadu cukrovinek zaměřenou na děti a vznikla Kinder čokoláda, která byla zanedlouho následována jedním z dalších oblíbených výrobků firmy Ferrero – Kinder Surprise. Během několika let se z Pietra Ferrera stal nejbohatší muž Itálie.

Dalším cílem rodiny Ferrero se stalo dobytí i jiných trhů než toho domácího italského. Prvním zahraničním cílem bylo Německo, po něm přišla Francie, jejíž srdce si Ferrero získalo speciálně připravenou řadou pro francouzský trh, v jejímž čele stály bonbony Mon Cheri. Dnes se výrobky firmy Ferrero prodávají ve více jak 160 zemích světa a firma zaměstnává přes 20 000 zaměstnanců.

Jak jsme zdůraznili v úvodu článku, firma Ferrero si již několikrát prošla úspěšným předáním firmy do dalších rukou. Zakladatel Pietro Ferrero předal firmu svému synovi Michelovi. Ten jí už jako velmi úspěšnou a světoznámou firmu předal synovi Pietrovi. Dnes vede firmu Giovanni Ferrero, druhý syn Michela. Giovanni, mimo jiné spisovatel, převzal vedení firmy poté, co jeho starší bratr zahynul v roce 2011 při cyklistice v rámci humanitární mise v Jihoafrické republice. Michele Ferrero zemřel v roce 2015 ve věku nedožitých 90 let.

Humanitární mise, při které Pietro Ferrero zahynul, byla jednou z misí pod záštitou nadace, která byla v roce 1983 pod vedením firmy Ferrero založena. Za založení nadace vděčí firma synovi zakladatele Michelovi. Nadace je aktivní v mnohých oblastech. Jednou z jejich hlavních náplní je však sociální podpora bývalých zaměstnanců firmy Ferrero.

Pod vedením svého současného ředitele Giovanniho Ferrera firma stále roste a rozšiřuje svou působnost. Za zmínku jistě stojí dvě akvizice, ke kterým došlo během roku 2015. A to spojení s firmou Oltan, jedním z největších pěstitelů oříšků v Turecku, a spojení s britským výrobcem čokolády, firmou Thortons.

Ferrero je rodinnou firmou, jak má být. Nejen mezi svými zaměstnanci, ale také mezi zákazníky se může pyšnit velmi pozitivní reputací. Na žebříčku společností s nejlepší pověstí, který sestavuje časopis Forbes, jí můžeme najít v první „dvacítce“.

Zdroj: www.majitelefirem.cz/ferrero-jeden-z-nejvetsich-hracu-na-poli-cukrovinek/
By Source (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=58241306

Petr Novák & AxiomThemes © 2024. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2024 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now