Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Brown-Forman Corporation: Svět destilátů v podání rodinné firmy

Brown-Forman Corporation: Svět destilátů v podání rodinné firmy

Společnost Brown-Forman byla založena v roce 1870 v Louisville v americkém státě Kentucky Georgem Garvinem Brownem, který se spojil se svým přítelem Georgem Formanem. I když G. Forman zemřel již na počátku 20. století a G. G. Brown jeho podíl odkoupil, jméno Forman se nachází v názvu společnosti dodnes. V roce 1904 se rozhodl do firmy zapojit Owsley Brown, syn zakladatele, a tradice rodinné firmy byla započata. Dnes patří firma mezi deset největších producentů značkových lihovin a v jejím čele stojí již pátá generace rodiny. Předsedou představenstva této rodinné firmy je od roku 2007 George Garvin Brown IV.

Zakladatel firmy G. G. Brown začínal s bourbonem, a to s prvním běžně prodávaným lahvovaným bourbonem. Dnes společnost prodává více jak 35 značek destilátů a vín ve více jak 135 zemích světa. Mezi značkami, které patří pod rodinnou firmu Brown-Forman, se objevují i takové jako Jack Daniel´s Tennessee Whiskey, Finlandia Vodka či Pepe Lopez Tequilas.

Brown-Forman je společností obchodovatelnou na burze, což se může zdá pro rodinné firmy netypické. Jak však uvidíte i z dalších příběhů, které budeme postupně přinášet, není to v případě velkých (ale stále rodinných) firem nic neobvyklého. Velmi zjednodušeně řečeno lze uvést, že v určitých případech se vlastnická rodina s ohledem na snahu firmu dále rozvíjet a získat další finanční zdroje, rozhodne pro umožnění vstupu dalších akcionářů. Toto pak funguje zejména v zemích, kde existuje rozvinutý kapitálový trh (což bohužel zatím není případ České republiky).

Ale zpět ke společnosti Brown – Forman. Její akcie jsou rozděleny do dvou skupin – akcie s právem hlasovat a akcie bez práva hlasovat na valné hromadě společnosti. Rodinnost firmy je pak do určité míry chráněna i tím, že 70 % akcií s hlasovacím právem je drženou v rukou zakladatelské rodiny. Jmění, kterým rodina Brown disponuje, ji v roce 2016 zařadilo na 20. místo v žebříčku nejbohatších amerických rodin časopisu Forbes. Naopak firma samotná byla časopisem Forbes zařazena na 60. místo světových nejinovativnějších firem.

V rámci společenské odpovědnosti se firma aktivně zapojuje do propagace tzv. zodpovědné konzumace alkoholu. Konkrétně se zapojuje do kampaní, které by měly lidi naučit pít alkohol zodpovědně a s mírou, tedy do kampaní zaměřených na prevenci alkoholismu, na druhé straně je aktivní i v pomoci alkoholikům. Do těchto kampaní se zapojuje i česká pobočka firmy Brown-Forman Czechia. Vedle aktivit spojených s bezpečnou konzumací alkoholu se firma angažuje také v udržitelnosti životního prostředí, rozvoji místní komunity v okolí své firmy, ale také podporuje bývalé zaměstnance.

Jack Daniel´s

Jedním z nejznámějších destilátů, který patří do portfolia rodinné firmy Brown-Forman od roku 1956 je Jack Daniel´s Tennessee Whiskey. Tato nejprodávanější americká whisky slaví letos 150. výročí od zaregistrování značky a počátku výroby. Palírna nacházející se v americkém Lynchburgu, ve kterém od roku 1909 platí dodnes prohibice, je národní památkou. Pouze za zdmi první americké registrované palírny je zde povoleno konzumovat alkohol.

I když dnes nemůžeme považovat palírnu Jack Daniel´s za rodinnou firmu, tak v počátcích tomu tak bylo. Z rukou zakladatele Jacka Daniela (celým jménem Jasper Newton Daniel) převzal firmu synovec Lem Motlow a z jeho bratra se stal tzv. master destiller, asi nejdůležitější člověk v celé palírně, který zodpovídá za každou láhev, která zdi palírny opustí. Od roku 2008 zastává post master destiller Jeff Arnett, který stojí za nejvíce novinkami v celé firmě. Díky jeho iniciativě můžeme dnes ochutnat např. Jack Daniel´s Tennessee Honey či Jack Daniel´s Fire.

Zdroj: www.majitelefirem.cz/brown-forman-corporation-svet-destilatu-v-podani-rodinne-firmy/

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now