Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Existují dotace pro drobné začínající podnikatele?

Existují dotace pro drobné začínající podnikatele?

Když se řekne dotace, snad každý si v současné době vybaví pojem Evropská unie. Dotačních programů, které jsou financované ze strukturálních fondů EU, je skutečně celá řada. Ale ne všichni malí a nebo začínající podnikatelé jsou schopni dosáhnout na mnohamilionové dotace a úspěšně je čerpat. Existují tedy dotace pro skutečně začínající a malé podnikatele? Stát považuje malé a střední podnikatele jako významné součásti ekonomiky a jejich podporu jako jeden z hlavních cílů současného programovacího období. Zejména pro ně je určen Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost označovaný zkratkou OP PIK. Tento program představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu již před několika lety.

Pojďme si nejprve vysvětlit, co znamená pojem malí a střední podnikatelé. Kritérií pro tohle „zaškatulkování“ je hned několik. Nejdůležitějšími jsou počet zaměstnanců a roční obrat. Malý podnik je ten, který má méně než 50 zaměstnanců a roční obrat do 10 milionů EUR, střední má do 250 zaměstnanců a roční obrat do 50 milionů EUR. Tyto dvě kategorie jsou nejčastěji uvádění příjemci programů. Možná jste se právě teď zarazili. Od začátku čekáte, kdy konečně dojde na ty opravdu drobné podnikatele a ono stále nic. Tak tedy, drobní podnikatelé jsou takoví, kteří mají maximálně 10 zaměstnanců a roční obrat do 2 milionů EUR.

A právě i pro drobné a začínající, to znamená, že vznikly v průběhu uplynulých tří let, je určen program OP PIK – Technologie. S jeho pomocí mohou podnikatelé zakoupit potřebné technologické vybavení, výrobní stroje i software. V nejbližších dnech se očekává otevření průběžné výzvy k podání žádostí, ve které budou definovány konkrétní požadavky. Takže neváhejte.

V současnosti je podpora pro malé a střední podnikatele roztříštěna mezi celou řadu poskytovatelů. Pro podnikatele, kteří zvažují žádost o dotaci a chtěli by se pro začátek zorientovat v možnostech dotačních programů, vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu Komplexní přehled poskytovatelů a programů podpory pro malé a střední podniky pro programové období do roku 2020. Jednotlivé dotační programy jsou v něm seřazeny podle poskytovatelů od ministerstev přes agentury, banky až po vysoké školy a přehled by měl sloužit především jako pomůcka pro majitele malých a středních firem.

Zdroj: Fotka od Gerd Altmann z Pixabay

DOPORUČUJEME:
Insolvenční rejstřík

 

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now