Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Datová schránka – moderní a bezpečný způsob komunikace s úřady

Datová schránka – moderní a bezpečný způsob komunikace s úřady

V novém roce bude muset využívat datovou schránku stále více lidí a organizací. Kdo bude muset mít datovou schránku povinně zřízenou a proč se stát rozhodl toto opatření zavést?

Co je to datová schránka?

Datová schránka je nástroj elektronické komunikace, který je garantován státem. Je určen pro komunikaci s orgány veřejné moci a může být považován za e-mailovou schránku pro kontakt s úřady. Držitelem datové schránky je ověřená osoba, na rozdíl od běžného e-mailového účtu.

Datové schránky mají zrychlit a usnadnit výměnu informací, snížit náklady na papírovou komunikaci, zvýšit šanci na úspěšné doručení zpráv a poskytnout jednoduchý nástroj pro prokázání doručení dokumentu. Zákon o datových schránkách (300/2008 Sb.) reguluje jejich provoz a stanovuje povinnost orgánů komunikovat přes datovou schránku se všemi osobami, které ji vlastní.

Elektronické dokumenty odeslané přes datovou schránku mají stejnou právní platnost jako tištěné dokumenty a jejich odeslání je zdarma.

Jak založit datovou schránku?

Kdo musí mít datovou schránku v roce 2023?

Právnické osoby

Datová schránka je v roce 2023 zřizovaná všem právnickým osobám, které ji dosud nemají. Jedná se o všechny nepodnikající právnické osoby, jež o datovou schránku nepožádali v minulosti. Do této skupiny mohou patřit například: spolky, nadace, společenství vlastníků jednotek, obecně prospěšné společnosti a různorodá sdružení.

Živnostníci a další OSVČ

Povinnosti komunikovat se státem prostřednictvím datové schránky neuniknou ani fyzické podnikající osoby – všichni živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (tedy i OSVČ bez identifikačního čísla).

Od kdy vzniká povinnost používat datovou schránku?

Povinnost používat datovou schránku pro ně začala platit od 1. ledna 2023.

  • Datové schránky jsou aktivovány automaticky – noví uživatelé se nemusí o nic starat. Stát jim po aktivaci datové schránky pošle přihlašovací údaje doporučeným dopisem.
  • K zavádění „datovek“ dochází postupně ve třech vlnách od ledna do března.
  • Denně vzniká zhruba 50 tisíc schránek. Celkově jich přibude 2,2 milionu.

Fotka od Welcome to All ! ツ z Pixabay

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now