Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vzestup a pád LuLaRoe jako jedné z největších MLM firem v Americe

LuLaRoe je americká firma se sídlem v Kalifornii prodávající především ženskou módu. Za dobu svého působení se LuLaRoe stala jednou z největších MLM firem v USA a zaměstnávala desítky tisíc distributorů. Jeden pohled na webové stránky LuLaRoe vám napoví, jak zakladatelé Mark a Deanne Stidhamovi nalákali tolik prodejců. Živé barvy, široké úsměvy a pečlivě volená slova o motivaci a sebenaplnění. Mark a Deanne byli schopni prodat ženám onen bájný sen, že skutečně mohou mít všechno – kariéru i čas se naplno věnovat své rodině.

Netrvalo to však příliš dlouho a tato fasáda v sobě velmi brzy začala mít viditelné praskliny.

Zrod LuLaRoe

Deanne Stidhamová pochází z rodiny podnikatelů. Její rodiče Elbert a Maurine Startupovi vlastnili cateringový podnik a Deanne zde často pomáhala spolu se svými deseti sourozenci.

Maurine později vlastnila také svatební butik, ve kterém Deanne pracovala. Ve stejné době Deanne studovala módní merchandising na Brigham Young univerzitě (alma mater jejích rodičů).

Deanne už od mladého věku milovala šití a navrhování šatů. V jednom z rozhovorů se svěřila, že to byla právě její matka, která ji naučila všímat si vzorů, výstřihu, knoflíků, lemování a zipů.

Deanne v jednom z videí o LuLaRoe vypráví, jak v době, kdy byla těhotná se svým pátým dítětem, procházela tržiště a uviděla stánek s šaty pro malé holčičky za pouhých 10 dolarů (227 Kč). Nadchla se širokým výběrem a nízkou cenou. Koupila tehdy čtyři šaty pro své dcery, ale daný stánek jí ležel v hlavě i do dalšího dne.

Vrátila se zpátky na stejné tržiště a promluvila s mužem, který stánek vedl. Navrhla mu, aby přišel se svým zbožím do jejího domu a ona by pozvala svou rodinu a známé. Pokud by byl prodej úspěšný, dostala by Deanne několik šatů zdarma. Souhlasil.

Deanne vytiskla letáky a obvolala všechny, které znala. Deanne ve videu popisuje, jak celé její sousedství bylo přeplněno auty a člověk by nenašel místo k parkování.

Za celý den prodali více než 300 šatů a Deanne viděla možnost poměrně jednoduchého výdělku. Prodavač šatů se nechtěl znovu zapojit, ale byl Deanne vděčný, a dokonce jí přenechal profit z daného dne.

Deanne začala pořádat své vlastní „dress parties“ (večírky se šaty), kde prodávala šaty pro malé holčičky, které předtím ve velkém nakoupila.

Sabrina Langfordová byla jedna z prvních hostitelek, která Deanne pomáhala. Každý rok vyklidila svou garáž, aby udělala místo pro výprodej šatů.

„Deanne přijela každé pondělí v 8:30 hodin ráno s tisícovkou šatů pro malé dívenky. Nasadila si bílé rukavice, zeširoka se usmívala a vždy na sobě měla jasně růžovou rtěnku,“ popisuje Langfordová.

Deanne se tomuto podnikání věnovala něco přes 27 let.

Jednoho dne se ji její dcera Nicole zeptala, zda by pro ni neušila maxi sukni (dlouhá sukně). Deanne ráda šila a měla dostatek času, proto souhlasila.

Nicole později zveřejnila fotku sama sebe v oné sukni na instagram a brzy dostala několik zpráv od svých kamarádek a známých, kterým se sukně velmi líbila a zeptali se Nicole, zda by pro ně Deanne taky jednu neušila.

Deanne se znovu pustila do šití, ale brzy jí došlo, že je to příliš práce pro jednoho člověka. Její neteř Julia Knapp ji spojila s Josem Serabiou, který se stal prvním výrobcem pro LuLaRoe.

Deanne viděla, že jsou její sukně populární a nechala je vyrábět ve větším množství. Stále pořádala „dress parties“, ale začalo se prodávat daleko více Deanniných sukní než nakoupených šatů. To bylo pro Deanne rozhodující a založila svou vlastní firmu – LuLaRoe.

LuLaRoe jako multi-level marketing firma

LuLaRoe se oficiálně stala firmou v první polovině roku 2013. Název je složenina jmen Deanniných tří vnuček – Lucy, Lola a Monroe.

LuLaRoe prodává nejen sukně, ale i trička, šaty, legíny a další. Právě legíny se staly nejznámějším a nejprodávanějším produktem LuLaRoe, zejména proto, že bývaly velice pohodlné a hebké.

LuLaRoe je známá svým velice barevným a vzorovaným stylem, který se některým lidem líbí, ale mnoho lidí ho vnímá spíše jako nevkusný.

Brzy po založení se Mark a Deanne rozhodli použít multi-level marketing jako způsob jejich podnikání. Stidhamovi tvrdí, že chtěli pomoct ostatním ženám v domácnosti si přivydělat.

Mark a Deanne začali tedy nabízet možnost přidat se k LuLaRoe a začít prodávat jako „nezávislý módní konzultant“.

Nejčastěji se k LuLaRoe skutečně přidávají ženy v domácnosti, svobodné ženy a lidé s fyzickým postižením, jelikož je jim sympatická vidina práce z domova.

Vstupní poplatek byl až do nedávna 5 000­–6 000 dolarů (113 403–136 083 Kč), v současné době je to 499 dolarů (11 318 Kč).

Za tento poplatek konzultanti obdrží tzv. startovací balíček, kde je zhruba 381 kusů oblečení. Nevýhodou však je, že si prodejci nemohou vybrat velikosti ani styl oblečení. Může se tedy stát, že konzultanti dostanou vzor nebo barevné kombinace, které se moc dobře neprodávají.

Styl, který se prodává velmi dobře mezi sebou konzultanti nazývají „unicorn“ (jednorožec).

LuLaRoe prodává svým konzultantům oblečení za velkoobchodní cenu (wholesale) a oni jej pak prodávají za maloobchodní cenu (retail), která je o něco vyšší.

Zpočátku se mohlo zdát, že LuLaRoe je skutečně perspektivní podnikání. Firma každým rokem rostla a v roce 2017 se stala miliardovým impériem (2,3 miliard USA dolarů) a zaměstnávala přes 77 000 módních konzultantů.

Postupně se však ukázalo, že bohatství firmy má málo společného s bohatstvím jednotlivých konzultantů.

Firma LuLaRoe se dostala do řady problémů i se zákonem. Každým rokem za sebou zanechává řadu nespokojených distributorů i zaměstnanců.

V druhém článku se podíváme blíže na stížnosti, které byly vznesené proti LuLaRoe a jejím zakladatelům.

[gs-fb-comments]

Petr Novák & AxiomThemes © 2024. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2024 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now