Rodina Brazzale vyrábí mléčné výrobky již od roku 1784. Roberto Brazzale se ovšem rozhodl k revolučnímu kroku a to přenést výrobu tradičních italských sýrů na Moravu. Když to slyšeli konkurenti z Itálie, kteří se zabývají výrobou sýrů mysleli si, že se zbláznil. Robertovi nevěřila ani jeho rodina, jediný kdo při něm stál byli jeho sourozenci Gian a Piercristiano, kteří Robertovu myšlenku sdíleli. Dnes už ovšem sýrárna v Litovli dokazuje jak skvělé rozhodnutí tehdy Roberto měl. Nejen, že stále roste, ale patří k největším zařízením na výrobu tvrdého sýra na světě.
Roberto Brazzale se původně seznamoval s Českou republikou z knih. Jako znalec klasické hudby znal české hudební skladatele např. Dvořáka, Smetanu, Janáčka. V Praze se objevil až na počátku roku 1992, kdy země vypadala jako na konci socialismu. Zaujalo ho především historické bohatství. Po převratu začal uvažovat o podnikání v této části světa. Ovšem, aby se to stalo skutečností muselo se něco stát. Stalo se to po setkání s Marií Martinů, která v ČR vlastnila společnost Orrero, která v polovině 90. let vyráběla italské sýry. Ovšem neznala know how a sýry se nedařily, dokonce sýrárna málem zkrachovala. Marie Martinů oslovovala italské výrobce sýrů, ale nikomu se do tak šíleného plánu jít nechtělo. Roberto s jeho bratry vycítil příležitost a zahájil velký projekt. Díky potenciálu moravského zemědělství a italské receptuře se podařilo v roce 2000 udělat velký projekt, který se od té doby několika násobně zvětšil.

Roberto přiznává, že v Itálii by tak velký projekt nebyl možný. Je to z důvodu, že Itálie je příliš zastavěná a zemědělské půdy ubývá. Dalším důvodem je systém v Itálii, který svazuje producenty sýrů a brání jim ve zdravém konkurenčním prostředí. Na Moravě je situace jiná, zemědělci mají vhodná plemena krav, které produkují vysoce kvalitní mléko, zemědělské podniky jsou velké a profesionální. Aktuálně dodávají kolem 500 000 litrů mléka denně. V budoucnu by přitom molo jít i o milion litrů denně. Tento růst se opírá o sýr typu grana, který nese značku Gran Moravia. Poprvé byl tento sýr představen v roce 2003 na veletrhu v Kolíně nad Rýnem, kde získal hlavní cenu za nejlepší inovaci. Díky tomuto úspěchu sýr zaznamenal okamžitou poptávku u spotřebitelů, která je po něm dodnes.

V roce 2018 získali sourozenci Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale ze společnosti Brazzale Moravia a.s. ocenění titul EY Podnikatel roku Olomouckého kraje.

Tohoto ocenění by nedosáhli, kdyby se neřídili tímto desaterem:
1. Zájmy spotřebitele jsou na prvním místě.
2. Konkurence je ten nejlepší lék pro společenství i pro jednotlivce.
3. Mít absolutní důvěru v lidské schopnosti a v trh. V hospodářství vyjde pravda vždy najevo.
4. Kreativita a zlepšení jsou nekonečné. Vytvářej věci tam, kde se podaří nejlépe.
5. Každé ráno se ptát: co dělám špatně?
6. Privilegia a renty zabíjejí pomalu. Je třeba vyhnout se jim jako jedu.
7. Lze akceptovat ztrátu peněz, ale nikde ne čestnosti.
8. Respektuj konkurenta, vždy hraj fair play a snaž se být lepší než on.
9. Podnik nepatří samotným majitelům, ale celému společenství, které užívá jeho plodů.
10. Ekonomické rozvahy rodinné společnosti se dělají generačně, nikoli krátkodobě.
Zdroj: Fotografie: facebook.com/pg/granmoravia/photos/, foto: laformaggeria.com, text a foto: Brazzalemoravia.com
[gs-fb-comments]