Giovanni “Gianni ” Agnelli (12. března 1921 – 24. ledna 2003) jmenoval se Giovanni jako jeho dědeček. Aby se odlišilo jeho jméno od dědečka, tak se mu říkalo Gianni. Po dědečkovi Gianni zdědil smysl pro humor, cílevědomost a také automobilku Fiat. Tu jeho dědeček založil a od Gianni se očekávalo, že podnik dovede do 21. století. Jako šéf společnosti Fiat kontrolovat 4,4% italského HDP, 3,1% průmyslových zaměstnanců a 16,5% průmyslových investic do výzkumu. Byl nejbohatším mužem v moderní italské historii.
Gianni byl vystudovaný právník, přestože se jako právník nikdy neživil. Za druhé světové války bojoval na východní frontě a následně v severní Africe jako tankista. Zde byl dokonce postřelen. Zajímavostí však je, že ke svému zranění nepřišel v průběhu bitvy, ale v baru při hádce s německým důstojníkem o dívku. Gianni byl prostě Ital se vším všudy.
Gianni nahradil ve vedení společnosti Fiat svého předchůdce Vittoria Valletta, který byl dosažen do vedení Fiatu dočasně a jeho hlavním úkolem bylo na tuto pozici Gianniho připravit. Na základě dat, které jsou k dispozici se to Vallettovi povedlo perfektně, neboť Gianni si vedl perfektně. Jedním z jeho prvních kroků byla masivní reorganizace struktury řízení. Gianni začal zkupovat továrny po světě a postaral se o to, aby automobilka expandovala na světové trhy. Z automobilky Fiat byla najednou skupina Fiat. Továrny rostly po celém světě včetně závodů pro licenční výrobu, jaký v sovětském Togliatti produkoval i nám stále ještě dobře známé žigulíky. Byly soustředěny různé značky od Iveca až po Ferrari. Agnelliho impérium rostlo každým rokem. Postupně nabíralo i další firmy jako třeba mediální domy, ale také fotbalový Juventus. Z Gianni Agnelliho se stal nejbohatší Ital a jeho skupina tvořila 4,4% celého italského HDP.
Možná to vypadá, že to bylo jednoduché, opak je ovšem pravdou. Gianni se jako majitel automobilového gigantu narodil, ale doba ve které skupinu Fiat vedl byla divoká. Světová válka byla sice zažehnaná, ale sílila levicová hnutí, objevovaly se separatistické tendence a do toho všeho tu byla ještě mafie, které takový chaos hrál do karet.
Gianni si ale uměl život i náležitě užívat. Byl to takový správně potrhlý italský miliardář, přesně takový, jakého byste si patrně představili. Extravagantní muž se zálibou v módě, ale zároveň skvělý zábavný společník. Ač vzděláním byl právník, miloval techniku a samozřejmě především automobily. V jeho sbírce bylo hned několik naprostých unikátů, z nichž většinu mu jeho zaměstnanci věnovali jako dary.
Jediný syn Gianniho, Edoardo, nedokázal převzít vedení rodinné firmy. Chyběly mu jak talent pro citlivou diplomacii, tak zájem o techniku. Mladý muž hledal smysl své existence téměř všude, zkoumal náboženství, propadl Islámu, avšak odpovědi nenašel a svůj smutný život ukončil sebevraždou. Tato tragédie byla pro Gianniho rána, ze které se nikdy zcela nevzpamatoval.
Nyní by bylo vhodné prohlásit, že éra velkých mužů s vášní pro automobily je minulostí, a že se již nevrátí. Romantická představa rodinné firmy, kde se vedení, zkušenosti a znalosti předávají z otce na syna, je definitivně pryč. Místo toho světový kapitál dnes cestuje virtuálním prostorem mezi různými fondy a bankami, a rodinné tradice, jako je například u rodiny Agnelli, ustoupily kravatám a nudným tabulkám. Fiat jako značka prošel zúžením modelové nabídky na několik variací Fiatu 500, Lancia zcela zmizela, Ferrari se osamostatnilo a Alfa Romeo balancuje na hraně rentability svým omezeným objemem výroby. Rodinné podniky na Starém kontinentu mizí a vlna kapitálu zejména z Asie přichází bez citu a vášně. Alespoň se tak může jevit z našeho středoevropského pohledu.
Skutečnost však spočívá někde jinde. Díky spojení s francouzskými automobilkami se skupina Stellantis, do níž dnes patří i Fiat, stala největším výrobcem automobilů na světě. Na vrcholu této korporace stojí dnes John Elkann jako předseda představenstva, a největší podíl akcií ve společnosti Stellantis drží Exor NV. Možná vám tato jména nic neříkají, ale při bližším zkoumání začne všechno zapadat dohromady. Exor NV je totiž společností, kterou zcela ovládá rodina Agnelli. A co John Elkann? Je to vnuk Gianniho. Rodina zůstává stále základem této společnosti a rodina Agnelli bude nadále symbolizovat italský průmysl, o tom není pochyb.
Zdroj: autickar.cz, cs.wikipedia.org, openai.com, roadster.hu, youtube.com