Multi-level marketing je pro mnoho lidí polarizujícím tématem. Má své zaryté stoupence i nekompromisní kritiky. Mezi jednu z největších neshod patří otázka, zda je běžný prodejce schopný generovat dostatečně velký profit, i když se nenachází na vrcholu pyramidy.
Rostoucí popularita MLM nejen v ČR
Nejprve si objasněme, že multi-level marketing se považuje za odvětví přímého prodeje. Wikipedie jejich spojitost vysvětluje takto: „Multi-level marketing je označení přímého prodeje, které je odvozeno od víceúrovňového kompenzačního plánu.“ Víceúrovňovým kompenzačním plánem se myslí zákaznická a obchodní síť, kterou si konkrétní prodejce vytvoří.
Existuje několik organizací, které se zabývají multi-level marketingem a snaží se reprezentovat toto odvětví přímého prodeje.
- WFDSA (Světová federace asociací přímého prodeje)
- SELDIA (Evropská asociace přímého prodeje)
- AOP (Asociace přímého prodeje)
Zmíněné organizace shromažďují data, představují výhody MLM a pokouší se fungovat jako informační kanál pro veřejnost i MLM podnikatele. Podle statistik WFDSA z roku 2018 činily světové tržby přímého prodeje 192,9 miliard dolarů, což je nárůst o 1,2 % od roku 2017. Přímým prodejem se po celém světě zabývalo 118,4 milionů distributorů. V České republice celkové tržby činily 7,668 miliard Kč (9,5% nárůst od roku 2017). Počet prodejců byl 337 097, zatímco v roce 2017 jich bylo něco kolem 302 000. MLM firmy určitě mají své zastoupení a každým rokem roste jejich výnos i počet lidí, kteří se do MLM přidávají.
Zisk distributorů pracujících v MLM
Nás ovšem samozřejmě více zajímá, jak si stojí běžný distributor v těchto firmách. Nezisková organizace AARP (American association of retired persons) publikovala v roce 2018 studii s názvem Multi-level Marketing: The Research, Risks and Rewards.
Studie se zúčastnilo přes 1 000 lidí, kteří mají osobní zkušenost s prací v MLM.
- 47 % zúčastněných řeklo, že v MLM ztratili peníze.
- 27 % zúčastněných v MLM si vydělalo zpátky to, co investovali (nevydělali si žádné peníze).
- 25 % zúčastněných v MLM dosáhlo zisku.
Z této studie tedy vyplývá, že daleko více lidí zapojených do MLM peníze spíše ztratí, než si je vydělá.
Další zajímavé údaje:
- 44 % zúčastněných pracovalo v MLM méně než 1 rok.
- 65 % lidí řeklo, že by se znovu nepřidali do stejné MLM firmy.
Existuje další studie, která došla k ještě chmurnějším výsledkům. Jedná se o studii z roku 2011 od Ph.D. Jona M. Taylora – The case (for and) against Multi-level Marketing.
Taylor zkoumal okolo 350 MLM firem a došel k závěru, že v MLM profituje pouze 1 % lidí a v naprosté většině případů se jedná o jedince na vrcholu pyramidy.
Co potřebujete vědět, než se přidáte k MLM?
Rozhodnutí přidat se k MLM firmě je ve výsledku na vás. To nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je najít o dané firmě co nejvíce informací. Ne všechny MLM firmy jsou stejné a spoustu z nich jsou pyramidové podvody, které se jen tváří jako legitimní pracovní příležitost. Hlavně si dejte pozor na firmy, které od vás požadují velké finanční investice. Dále se ujistěte, že vám firma nabízí aspoň částečné vrácení peněz za zboží, které se vám nepovede prodat. Asi největším varovným signálem jsou firmy, které se více soustřeďují na rekrutování než na produkt, který nabízejí. Pamatujte, že spousta těchto firem umí práci v MLM popsat velice lákavě. Pokud se něco zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, tak to nejčastěji také pravda není.
[gs-fb-comments]