Úvod
V této třídílné sérii se podíváme na to, jak v současné době vybudovat výdělečný e-shop. Již v úvodu bych chtěl zmínit, že postavit internetový obchod nelze bez dřiny, promyšlené strategie a spousty času. Obzvláště, pokud ještě nemáte žádné zkušenosti s žádným internetovým projektem.
Kámen úrazu spočívá v tom, že pokud chcete prodávat přes internet nestačí být dobrým obchodníkem. Musíte znát alespoň základní principy online světa. Pokud vynecháte vzdělání v tomto směru, je velmi pravděpodobné, že po nastartování e-shopu nic neprodáte. Tato série článků není jasnou zárukou úspěšného e-shopu, ale může čtenáře alespoň trochu nasměrovat tou správnou cestou.
1.Před samotným startem
Výběr konkurenceschopného sortimentu
Na samotném začátku bude třeba zamyslet se „co by vlastně měl internetový obchod prodávat?”. Nepřemýšlejte stylem, „co mě baví to chci prodávat“, ale „budu prodávat to, kde je nejmenší možná konkurence a mám šanci zaplnit díru na trhu“. Hledejte takový druh sortimentu, který zasáhne spíše užší cílové skupiny, například chcete-li prodávat kartáčky na zuby, zaměřte se pouze na manuální zubní kartáčky. Minimálně ze začátku je potřeba specializace pouze na určitý segment v dané kategorii zboží. Českých e-shopů je velké množství, a pokud nebudete patřit mezi nejlepší ve svém oboru, nemáte šanci.
Proklepněte si konkurenci
Našli jste vhodný produkt, který má potenciál udržet se na trhu a chcete s ním prorazit v divokých internetových vodách. Nezbývá tedy nic jiného než analyzovat konkurenci. Projděte si co nejvíce e-shopů, které se zaměřují na stejný nebo podobný produkt. Zaměřte se na jejich služby, zákaznický servis, ceny, strukturu obsahu, řešení webu a kvalitu popisků u produktu. Napište si na papír jejich seznam benefitů a zřejmých nedostatků.
Po důkladné analýze určitě dojdete k výhodám, které budete chtít nabídnout trhu vy.
Jak zvolit správné řešení a design webu
Zde přichází klíčové rozhodnutí, zda si nechat vlastní web napsat od úplného základu, anebo přistoupit na nějaké již hotové řešení v podobě pronájmu. Pokud to myslíte s e-shopem opravdu vážně a chcete mít volnější ruku, co se týče designu a funkcí webu, je vlastní řešení z dlouhodobého hlediska tou správnou a úspornější variantou. Pokud ovšem chcete, co nejdříve otestovat zájem o produkt, nebo si celkově vyzkoušet podnikání v této oblasti, například dropshippingem, je nejjednodušším řešením pronájem webu, jejichž poskytovatelů je celá řada.
Co se týče designu, tak ten je v rozhodování zákazníka velmi klíčový. Návštěvník se na webu musí cítit komfortně a musíte vzbudit důvěryhodný dojem, stejně jako v kamenné prodejně platí, že zákazník vybírá především očima, proto by se měl web vždy něčím odlišit, originální šablona a fotografie produktů jsou zkrátka základ.
Cenová politika
Posledním krokem před samotným spuštěním webu, bude důkladné promyšlení cenové politiky. Pokud budete držet ceny oproti svým konkurentům moc vysoko, budete mít vždy menší konverzní poměry návštěvníků v zákazníky, pokud je budete držet naopak moc nízko skoro nic nevyděláte a udřete se k smrti. Je potřeba, aby se cenová hladina produktů rozumně odrážela od nákupní ceny, která je mimochodem také závislá na mnoha faktorech.
Neexistuje zkratka
Vybudovat úspěšný e-shop trvá klidně i roky a žádný z uvedených kroků by se neměl podceňovat. Je důležité, aby se e-shop stal zároveň vaším koníčkem, weby rostou stejně jako strom a je radost sledovat, jak každý provedený krok má efekt, sice to není za den, ale následná odměna stojí za to.
[gs-fb-comments]