Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zdravé nápoje z houby – MAGU

Zdravá výživa zažívá v poslední době obrovský boom. Toho se rozhodli využít i v ryze české společnosti MAGU, kde svoji dlouhou cestu k vytvoření prvního udržitelného ekologického řetězce potravin zahájili výrobou “živého” nápoje.

Na počátku tohoto pražského StartUp projektu stojí teprve třicetiletý Marek Siwy. Ten se v roce 2020 rozhodl založit vlastní firmu a uvést na trh produkt, za kterým zákazníci „přijdou sami“. S kombuchou se poprvé seznámil v Americe a po návratu mu na českém trhu tento produkt velice chyběl. A tak vzniklo MAGU.

Výroba skutečné kombuchy ale není tak jednoduchá, jak by se zdálo. Jedná se totiž o živou kulturu, kterou si v MAGU dokonce sami kultivují a pěstují. Takovýto nápoj se nesmí nijak pasterizovat, jinak by se houba a všechny prospěšné látky zničily. Marek Siwy tak měl před sebou velmi náročný úkol. Vymyslet takový proces zpracování, který by zachoval všechny látky a nápoj zároveň vydržel čerstvý až dokud si jej zákazník neotevře. Po pěti stech neúspěšných pokusech se nakonec podařilo dosáhnout kýženého výsledku a zároveň započala spolupráce s Vysokou školou chemicko-technickou, která pomohla s vylepšením postupů výroby a testováním nápoje.

Marek založil pro svoji firmu webové stránky a rozdal první lahve nápoje mezi své známé a těm nápoj tak zachutnal, že si to nenechali pro sebe a přišel první velký úspěch. Várka kombuchy byla vyprodaná a na další se čekalo na „čekací listině“. Bylo tedy nutné zainvestovat a rozšířit výrobu. Dnes má MAGU kapacitu na výrobu sedmi tisíc lahví měsíčně a poptávka neustále roste. O nápoj totiž projevily zájem dokonce některé obchodní řetězce nejen z Česka, ale i v cizině. Prodává se také v kavárnách, nicméně primárním zdrojem příjmů je stále e-shop a Siwy se snaží poptávku „brzdit“, aby nemusel slevovat na kvalitě.

Majitelé si kladou za cíl vytvořit celý řetězec, který bude nabízet pouze přírodní potraviny a půjde udržitelným směrem bez zbytečného odpadu. Své nápoje tedy balí do speciálně upravených skleněných lahví, které je možné vrátit, sterilizovat a následně znovu naplnit. Cílem je, aby byla firma v budoucnu 100% ZeroWaste. Vzhledem k tomu, jakou na produkty MAGU pějí jejich zákazníci chválu je evidentní, že o této firmě ještě hodně uslyšíme.

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now