Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MLM vs.pyramida – Kde leží hranice mezi podnikáním a podvodem?

Často slýcháváme o nešťastnících, kteří naletěli podvodné firmě tvářící se jako společnost multilevelmarketingu. Ten kdo podlehne vábení o nevídaných ziscích, končí ve většině případů bezmocný a bez peněz.  Tyto podvodné společnosti jsou obecně označovány jako pyramida či letadlo. Mezi multilevelmarketingem a pyramidou bývá mnohdy na první pohled tenká hranice, která se dá někdy jen stěží rozpoznat. Proto je také často multilevelmarketing mylně zaměňován za pyramidu či letadlo.

K tomuto kontroverznímu tématu se pojí dvě nejčastěji kladené a diskutované otázky:

  1. Mám zájem zapojit se do společnosti multilevelmarketingu. Jak poznám, že nejde o pyramidu či letadlo?
  2. Není multilevelmarketing pyramidové schéma nebo letadlo?

Otázka číslo 1: Mám zájem zapojit se do společnosti multilevelmarketingu. Jak poznám, že nejde o pyramidu či letadlo?

Existuje mnoho faktorů, podle kterých lze poznat, zda máme co dočinění s pyramidovým systémem či seriozní společností multilevelmarketingu.

Zde jsou hlavní ukazatelé, podle kterých poznáme pyramidu:

  • Peníze bez práce: Zástupci těchto podvodných společností slibují často vysoké zisky bez práce.
  • Vysoké vstupní poplatky: Pokud chcete vstoupit do společnosti, musíte zaplatit neúměrně vysoké vstupní poplatky v řádech desetitisíců.
  • Žádný produkt: Tyto společnosti nenabízejí žádné hmatatelné produkty, často se obchoduje pouze s nabíráním nových členů, sázkami nebo finančními produkty (předražená nevýhodná pojištění).
  • Kompenzační plán: Provize jsou vypláceny z toho, kolik přivedete členů do letadla (provize se vyplácí z peněz nově příchozích členů).
  • Struktura: Oproti multilevelmarketingu v pyramidě nemůžete vydělat více než člověk nad vámi.
  • Chování členů: Členové pyramidy (někdy i mlm systémů) se chovají podivně, při všetečných otázkách reagují podrážděně a agresivně, jsou často nervově labilní a vyhýbají se odpovědím.
  • Nepřehledné smlouvy: Členské smlouvy jsou nevýhodné a nesrozumitelně formulované.
  • Vystoupení z organizace: Pokud chcete vystoupit z organizace, budete muset nejspíše zaplatit nemalý poplatek vyplývající z podepsané smlouvy uzavřené při vstupu. Peníze, které jste do takové společnosti nacpali, se vám nikdy nevrátí.
  • Historie firmy: Měli byste si zjistit jaká je firemní historie jak morální tak i finanční. Kdo jsou vedoucí členové firmy?
  • Reference: Jaké má firma reference? Jsou lidé s firmou spokojeni nebo opodstatněně nadávají?
  • Nábor členů: Vyhledávají lidi ve finanční tísni, s nižším vzděláním, důchodce či mladé lidi.
  • Neudržitelné podnikání: Takovéto firmy fungují povětšinou jen v řádu měsíců, než se provalí jejich podvodné podnikání.

Většina seriozních  mlm společností je členem renomovaných domácích i zahraničních oborových spolků či asociací. Mezi nejznámější patří česká AOP – Asociace osobního prodeje, Světová federace asociací přímého prodeje – WFDSA nebo americká DSA – Asociace přímého prodeje. Dříve než začnete s některou mlm společností spolupracovat, ujistěte se, zda je členem některé z výše uvedených organizací.

Pokud vás bude kontaktovat podezřelá firma, tak ve všech případech obecně platí zachovat selský rozum. Nikdo, nikde a nikdy vám velké peníze zadarmo nedá. Informujte se o firmě co nejvíce, klaďte kontaktní osobě nepříjemné otázky a pozorujte její chování. Po vyhodnocení situace se omluvte a sdělte, že nemáte zájem. Naléhání kontaktní osoby ignorujte a jděte si dál po svých.

Pokud jste se do spárů podezřelé firmy už dostali, pak vám mohu poradit jen to, abyste si našli dobrého právníka a společnost, co nejdříve opustili.

Otázka číslo 2: Není multilevelmarketing pyramidové schéma nebo letadlo?

Otázka, se kterou se setkal asi každý aktivní multilevelmarketer. Kreslení koleček kompenzačních plánů mlm společností na papír či tabuli vyvolává u prospektů nepředvídané emoce. Někdo šahá po svém mobilním telefonu, aby uvědomil policii, jiný hrozí se zaťatou pěstí, že jde o podvod. Ale jak vysvětlit potenciálním prospektům, že příležitost, kterou prezentujeme, je naprosto legální formou multilevelmarketingu?

Asi všichni známe někoho, kdo chodí do práce či zaměstnání. Pokud nejste vy sám majitelem nebo ředitelem firmy, která vás zaměstnává, jakou máte tedy reálnou šanci dostat se rychle na vedoucí místo a brát značně vyšší plat? Nulovou. Při dnešních masivních propouštěních a takřka žádné jistotě stálé práce, nemáte ani možnost vypracovat se na vedoucí pozici. Lidé na vedoucích pozicích jsou buďto sami majitelé, jejich příbuzní a známí nebo dlouholetí spolupracovníci. Takovéto pozice si střeží zuby nehty, a pokud jen okem o ně zavadíte, může se stát, že rychle poletíte.

Pyramida běžné společnosti

Oproti tomu multilevelmarketing je přesným opakem tradičního pyramidového modelu spousty firem. Seriozní firma multilevelmarketingu nemůže dosáhnout udržitelného úspěchu bez toho, aby své lidi přivedla na vrchol.

Obrácená pyramida podniku multilevelmarketingu

To je základní filosofie a podstata tvoření zisků mlm společností.Ať už má druhá strana jakékoliv argumenty, na schůzku se vždy připravte důkladně, sežeňte si dostatek informací a materiálů, dokazující serióznost vaší mlm firmy. Hlavně se nikdy s nikým nehádejte. Pokud má prospekt jen svou pravdu a nechce slyšet názor druhé strany, není adekvátním partnerem pro vaše podnikání.

Zdroj: www.multilevel-marketing.cz/jak-nenaletet-podvodnikum-seriozni-multilevelmarketing-vs-pyramida/

Petr Novák & AxiomThemes © 2024. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2024 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now