Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Michal Macura o podnikání v úklidových službách.

Michal Macura o podnikání v úklidových službách.

Michal Macura pracuje jako OSVČ již několik desítek let. Začalo to tím, když si koupil vlastní stroj na koberce a začal se živit úklidovými pracemi. Dnes má spoustu stálých zákazníků, ke kterým chodí pravidelně.

Jaká byla tvoje cesta k podnikání?
Studoval jsem v Českých loděnicích jako strojní mechanik. Chvíli jsem se tím zkusil živit, ale poté jsem dostal nabídku na lépe placené místo v jedné menší firmě, která se zabývala úklidovými pracemi jako je mytí oken a výloh, čištění koberců a tak dále. Rád na ty časy vzpomínám, byli jsme dobrá parta. Bohužel, šéf firmy po nějakém čase zemřel a firma padla. Tenkrát jsem se rozhodl, že v tom budu pokračovat, protože jsem měl celkem velkou klientelu. Koupil jsem si vlastní stroj na čištění koberců a už to bylo.

Mohl bys popsat předmět činnosti?
Věnuji se úklidovým pracím a úklidu po řemeslnicích. Myji okna, výlohy, čistím koberce, všechno možné. Chodím jak k lidem domů do bytů i baráků, tak do veřejných prostorů, firem nebo škol.

Jak dlouho takto pracuješ?
Od devadesátých let, takže nějakých 30 roků. Za tu dobu už mám hodně stálých zákazníků. Někdy si říkám, že bych to časem rád někomu předal. Přeci jen je to celkem náročná fyzická práce a mě už není dvacet. Ale můžu říct, že mě to baví. Sedět v kanceláři bych nevydržel. Jediné, co mi vadí, je dlouhé dojíždění autem. Raději bych jezdil vlakem nebo MHD, ale to s těmi všemi věcmi, které musím neustále vozit, opravdu nejde.

Dopadla na tebe korona krize?
Přiznám se, že mi zatrnulo. Konec zimy a začátek jara bývá nejslabší z celého roku, ale najednou nebyla žádná práce. Lidé ze strachu vše rušili. Naštěstí to dobře dopadlo a už zase normálně pracuji. Ale být téměř tři měsíce bez příjmu je skutečně nepříjemná situace. Nezávidím podnikatelům, kteří museli platit pronajaté prostory, ve kterých podnikají.

Co bys doporučil začínajícím podnikatelům?
Dělejte svou práci poctivě a zákazníci se vždy rádi vrátí. Být podnikatelem má svá rizika, na druhou stranu jste svým pánem. Určitě je lepší myslet trochu dopředu a myslím, že se z krize okolo koronaviru mohou někteří poučit. Na druhou stranu jsou situace, na které vás nikdo nepřipraví. Důležité je nevzdávat se hned při prvním neúspěchu.

Zdroj: Photo by Ashwini Chaudhary on Unsplash

[gs-fb-comments]

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now