Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kovářský mistr Petr Slezák

Dnes jsem pro vás připravila rozhovor s uměleckým kovářem Petrem Slezákem. Petr pracuje v dílně na pražském Žižkově, kde z nepoddajného kovu vytváří předměty pro denní potřebu i pro dekoraci a pro potěchu. Najdete ho na webu https://kovarstvi.pdstudios.cz/, kde si sami jeho práci můžete prohlédnout.

Jaká byla tvoje cesta k podnikání?
Abych pravdu řekl, nikdy jsem si nepředstavoval, že bych se živil jako umělecký kovář. Když jsem rozhodoval, kam po základní škole, moc jsem nevěděl. Kdo také ve 14 letech ví, čím se chce živit. Nakonec jsem nastoupil na školu do Českých loděnic v Praze, kde jsem vystudoval obor strojní mechanik-zámečník.

Takže vlastně nejsi vyučený umělecký kovář.
Ne. Tenkrát jsem asi ani nevěděl, že takový obor je. Po škole jsem chvíli pracoval v jedné firmě jako zámečník, ale vždy jsem byl celkem kreativní člověk a chtěl jsem dělat i jiné věci. Dostal jsem nabídku jít pracovat do dílny k uměleckému kováři Alfredu Habermannovi. Práce u něj mě bavila. Pan Habermann byl moc šikovný. Jednou mě kamarád poprosil, abych mu mimo firemní sortiment vyrobil postel. Pamatuji si, že mi tenkrát řekl: „No, tak to by šlo.“ Měl jsem z toho radost a řekl si, že zkusím podnikat. Pronajal jsem si dílnu a začal vyrábět kované postele jako živnostník.

Mohl bys popsat předmět činnosti?
Živým se jako umělecký kovář a zámečník. Vyrábím kovové brány, ploty, postele, zábradlí, ale i všemožné dekorace, lampy, zkrátka vše, co si zákazníci přejí. Občas se věnují i restaurování.

Jak dlouho už to děláš?
Už to bude 30 let.

Co nejčastěji prodáváš?
Nejvíce se prodávají kované brány a ploty. Z nich je i největší zisk.

Dopadla na tebe nějak krize kvůli koronaviru?
Situace byla složitá, ale to pro všechny. Ze dne na den jsem téměř přišel o zakázky. Naštěstí se ale situace po rozvolnění opatření zlepšila. Lidé začali opět volat a objednávky se zvyšovaly. Jsem moc rád, že už je zase vše v normálu. Nedokážu si představit, že bych musel dílnu zavřít. I když to by se snad nestalo, o kováře byl zájem vždy.

Co bys doporučil začínajícím podnikatelům?
Určitě se nebojte začít. Pokud cítíte, že vás činnost baví, jděte do toho. Když budete dobří, zákazníky vždy najdete. Otrocky se nedržte toho, co jste vystudovali, pokud zjistíte, že to není to pravé. Štěstí přeje odvážným. Problémy budou, to je jasné. Ale téměř každý problém se dá překonat. Nevzdávejte se hned při prvním klopýtnutí.

[gs-fb-comments]

Petr Novák & AxiomThemes © 2023. All Rights Reserved.

Euroesa.com je magazín, který má lidi inspirovat a motivovat k osobnímu růstu.

Na webu naleznete informace ze světa podnikání, inspirace, motivace.

 

© 2023 Petr Novák & Kicker. All Rights Reserved.

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now